NABÍDKY, AKCE

Relikviář svatého Maura

Penzion – Restaurant U ZÁMKU je situován v těsném sousedství bečovského barokního zámku,kde je v trezorové místnosti vystaven románský relikviář sv.maura,jako památka jediná svého druhu v ČR.

 

Monumentální dílo románského zlatnictví nevyčíslitelné hodnoty, jeden z největších historických pokladů Evropy.

Relikviář sv. Maura byl v polovině 13.století zhotoven pro benediktinský klášter ve městě Florennes v dnešní Belgii.

Měly do něj být uloženy ostatky tří svatých – Maura,Jana Křtitele a Timoteje.Tito svatí požívali ohromné úcty,a proto byla schránka nádherně vypravena.Nosila se při bohoslužbách a v procesí na nosítkách,v kostele se jí klaněly zástupy věřících.Podobné schránky dělali nejlepší řemeslníci na frankofonním území a na území Německa.Významem a bohatstvím provedení je s bečovským relikviářem sv.Maura ve světě srovnatelných pouze pět.

Za francouzské revoluce byl benediktinský klášter vypálen a vykraden.Relikviář skončil ve skladu kostela.Ve finanční tísni jej farnost nabídla k odprodání.Jednání vedl hrabě Alfrédde Beaufort, potomek starého francouzského rodu,který mj.vlastnil majetek v rakouském císařství.Za 2500 franků relikviář získal,opravil a nechal převézt na své panství do Bečova.Zde byl vystavěn v kapli.

Když v roce 1945 Beaufortové opouštěli své sídlo,ukryli tajně relikviář v zásypu podlahy hradní kaple,kde zůstal celých 40 let.

Dřevěnou schránku pokrývá zlato,hojná výzdoba z filigránu osázeného sklem,drahokamy a tzv. antickými gemami.

 

www.zamek-becov.cz

 

Penzion – Restaurant U ZáMKU nabízí možnost rezervace prohlídek relikviáře sv.Maura.

© Všechna práva vyhrazena H. Korbelářová - Penzion Bečov nad Teplou

www stránky ANTstudio.cz

{* Zde bude umístěn neviditelný meřicí kód Google Analytics při zprovoznění ostré verze.*}